Zebrzydowice.net » Urząd Gminy | Gminne Centrum Informacji | Wiadomości znad Piotrówki | GOK | • Straż Pożarna » OSP Kończyce Małe | OSP Zebrzydowice | OSP Marklowice Górne | • Kino » Piast - [Cieszyn] | • Edukacja » ZS Zebrzydowice | SP Kończyce Małe | SP Marklowice Górne | ZS Kaczyce |   • Zabytki » Zamek Kończyce Małe |  Kościoły » Parafia PWNMP - Zebrzydowice | Parafia PW św. Jozafata Kuncewicza - Marklowice Górne | Parafia PW Narodzenia NMP - Kończyce Małe | Kościół Zielonoświątkowy Zebrzydowice | •  Inne » | Informator | Strona Czarnego | Portal Kaczyc | • Portal » | Siatkówka | Piłka nożna |  Przerzutka | Videorelacje | Fotorelacje | Fotorelacje NOWE! | | zanim skomentujesz

Nawigacja
· Strona główna
· Forum
· Download
· Fotodnia
· Fotorelacje
· Fotorelacje_nowe
· Kamera na Młyńszczok
· videorepotaże
· Kalendarz wydarzeń
· Piotrówka: stan wody
· Rozkład Linea Trans
· Wiadomości znad Piotrówki
· Wypieki z Pasją: Poleca Dorota Kula
· Gotuj z Kamilem
· Regulamin oraz pomoc
· Linki
· Kategorie newsów
· Kontakt
· Szukaj
· Klub Przerzutka
· Galeria HighSlide
Temperatura
Temperatura w Zebrzydowicach:
1,50 °C
ostatni pomiar: 2019-12-12 11:30:30
Kontakt

Moje Gadu-Gadu

nr: 4559720
Telefon 512317850
e-mail: crasher1977@o2.pl
REKLAMA
Najbliższy kurs: 9 grudnia 2019 (poniedziałek) godz. 17:00

________________


________________

Polecamy

________________


Czarne Pantery
__________________


_________________
 

_________________


Piłka nożna











________________
Ostatnie zdjęcia w galerii


V Rajd Synchroniczny pojazdów zabytkowych

Informacja nadesłana

Pielgrzymka do Lichenia i Gniezna (Biskupina) - zdjęcia


Stare i nowe sanktuarium w Licheniu, Lasek Grąbliński, Katedra i Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie oraz praosada w Biskupinie  były miejscami, które w dniach 20-22 sierpnia 2013 (wtorek-czwartek)  odwiedzili uczestnicy pielgrzymki z Zebrzydowic na Śląsku Cieszyńskim. Bazylika w Licheniu, największa w Polsce, z 3 tys. miejsc siedzących i 7 tys. stojących, z kopułą 103 m, budowana w latach 1994-2004  jak i całe sanktuarium - największe wrażenie, z uwagi na obiekty sakralne, wystrój, parki i infrastrukturę robi naturalnie na tych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy albo po dłuższej przerwie.

Za Koninem skąd jest ok. 10 km do Starego Lichenia wzdłuż drogi robi się pobożnie: co kawałek stoją ozdobne krzyże, figurki, kapliczki, wizerunki kopuły sanktuarium.  Zatrzymaliśmy się 2 km przed Licheniem, w związanym z sanktuarium  Lasku Grąblińskim. Tu od 1850 r. miały miejsce objawienia Matki Bożej i stąd jej cudowny obraz przeniesiony został 2 lata później do kościoła w Licheniu. Wybraliśmy ścieżkę objawień maryjnych, a po drodze wstąpiliśmy do nowoczesnego kościoła przy klasztorze sióstr Anuncjatek z Francji (żeńska gałąź zakonu Marianów). 

Po zakwaterowaniu w Licheniu Starym zapewne wszyscy w kilkuosobowych grupkach wybrali się w deszczowe późne popołudnie i wieczór do sanktuarium: do gotyckiego kościoła św. Doroty i kościoła MB Częstochowskiej w starej części sanktuarium, a w nowej  bazylice na mszę św., codzienny koncert organowy i apel maryjny o 21. Były to koncerty na największych w Polsce organach, wieczorem w przyciemnionym kościele, z oświeconym jedynie ołtarzem i obrazem MB Licheńskiej.

W pochmurną środę o godz. 9 stanęliśmy na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przy pomniku Bolesława Chrobrego przed gotycką bazyliką archikatedralną – sanktuarium św. Wojciecha. Tu koronowali się pierwsi królowie polscy z dynastii piastów. Po katedrze, której wcześniejsze wersje od X w. stanowiły wpierw kościoły grodowe a potem bazyliki romańska i gotycka - oprowadziła nas przewodniczka. Zaczęła od Drzwi Gnieźnieńskich odlanych z brązu w II poł. XII w. z obrazkową historią św. Wojciecha.

Obeszliśmy 14 kaplic i prezbiterium gdzie umieszczona jest srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha.
Przy zejściu do podziemi znajdujemy płytę grobową z sentencją: „Byliśmy – nie ma nas, jesteście – nie będzie was”. Zeszliśmy pod nawę główną by tam zobaczyć resztki starych murów, posadzek i płytę nagrobną - sprzed 1000 lat, kilka trumien znanych postaci z historii, urny z relikwiami, 600-letnie groby.
Z pobliskiego Muzeum Archidiecezjalnego niektóre  osoby wyszły z ciężkimi głowami – pewnie z nadmiaru informacji od innej młodej pani przewodnik.  W tym archidiecezjalnym skarbcu jest np. otwierany ołtarz –tryptyk z 12 apostołami z ok. 1400 r. i kielich z X w. związany ze św. Wojciechem a później przerobiony na złoty (używany wyjątkowo, ostatnio w Gnieźnie przez papieża JP2). Jest relikwiarz z kością św. Wojciecha ofiarowany przez Bolesława Chrobrego ces. Ottonowi III, pierwszemu pielgrzymowi do Gniezna w r. 1000, okuta skrzynia dębowa z 23 zamkami, jest kopia trumienki św. Wojciecha wypożyczana na uroczystości.

Popołudniu kolejna młoda blondynka oprowadzała nas po rezerwacie w Biskupinie. Wpierw zaprowadziła nas do krytej trzciną chaty pałuckiej z XVIII w. Czekały tu na turystów wyroby z wikliny, miody, kolekcja uli i żywe … pszczoły za szybą. Dalej poszliśmy na 2-hektarowy półwysep z częściowo zrekonstruowaną obronną osadą z okresu kultury łużyckiej z VII w. p.n.e. Wszystkie konstrukcje wykonane tu były z drewna dębowego lub sosnowego.

Weszliśmy do osady przez bramę w umocnionym belkami wale, z palisadą jako falochronem u dołu. Weszliśmy do wnętrza typowej chaty i posłuchaliśmy informacji o tym jak wtedy mieszkały tu 3-pokoleniowe rodziny, w zimie wraz z dobytkiem, z non stop trzymywanym ogniem w palenisku na środku. Niektórych zainteresowały przedmioty i ozdoby z brązu albo pokaz wyrobu naczyń z gliny. W jednej z chat oglądać można dokumentacje z fotografiami z historii odkryć archeologicznych w Biskupinie, które zaczęły się w 1933 r.

Na terenie rezerwatu znajduje się miejsce nazwane wioską wczesnopiastowską, bowiem osadnictwo powróciło tu ponownie w wiekach VII-XI n.e. Była tu okazja zobaczyć co potrafi wykonać snycerz albo mincerz, jak piecze się podpłomyki i posłuchać barda grającego na piszczałkach, kozim i bawolim rogu albo gwiżdżącego na gwizdkach z czarnego bzu.

Wieczorem po obiadokolacji był czas na ponowną wizytę w sanktuarium, tym razem już bez deszczu. Niektórzy pielgrzymi poszli na Golgotę i rozważali drogę krzyżową, przystawali też przy grotach i kapliczkach maryjnych. Niektórzy spacerowali alejkami po rozległym parku, poszli po wodę do źródełka.
Słoneczne przedpołudnie ostatniego dnia zeszło nam na wspólnym zwiedzaniu sanktuarium z doświadczonym przewodnikiem.  Przewodnik od razu wypatrzył najmłodszą uczestniczkę w naszej grupie – 8-letnią Martę z Wymysłowa i raz po raz częstował ją cukierkami. Zaprowadził nas do grobów postaci związanych z objawieniami maryjnymi – kowala Tomasza Kłosowskiego, rannego pod Lipskiem, który przywiózł tu obraz MB spod Częstochowy i pasterza Mikołaja Sikatki, któremu MB objawiała się w Lasku Grąblińskim.

Byliśmy w neogotyckim kościele św. Doroty gdzie na obrazach i witrażach pokazane są sceny związane z obrazem MB Licheńskiej i historią Lichenia. W kościele MB Częstochowskiej z kaplicą św. Krzyża obejrzeć można gabloty nt. historii zakonu Marianów, którzy opiekują się tym sanktuarium. Tu też znajduje się krzyż ostentacyjnie ostrzelany przez ateistkę, która jeszcze tego samego dnia zginęła.


Naturalnie przewodnik oprowadził nas po górnej i dolnej  nowej bazylice. Kaplica św. Trójcy w dolnej bazylice była już czynna w rok po rozpoczęciu budowy. W kaplicy kapłańskiej zobaczyliśmy relikwiarz z krwią Jana Pawła II, a także kielich i tron papieski z 1999 r. W dolnej bazylice jest też kaplica 108 męczenników za wiarę, kaplica św. Wojciecha, kopia całunu turyńskiego, są liczne gabloty tematyczne, np. dzieci z Fatimy. W górnej bazylice przewodnik zwrócił uwagę na freski wykonane z lewej strony ołtarza: przedstawiający chrzest Polski za Mieszka I oraz koronację obrazu MB Licheńskiej koronami papieskimi podczas obchodów Millenium Chrztu Polski przez kard. St. Wyszyńskiego w 1967 r.

Na wyższych piętrach bazyliki mieści się muzeum, gdzie oglądaliśmy m.in. pamiątki z okresu rzeczpospolitej szlacheckiej. Jest tam kolekcja eksponatów związanych z walką o niepodległość w okresie rozbiorów. Są gabloty ze starodrukami, jest kolekcja sztuki sakralnej i galeria grafiki rysunku.

Większość z nas wyjechała windą na 140-metrową wieżę, z której zobaczyć można całe sanktuarium, jezioro Licheńskie i okolicę aż po Konin. Nie wszyscy mieli siły aby pójść jeszcze do apartamentów papieskich przy klasztorze księży Marianów, w których papież JP2 przebywał w 1999 r. W południe uczestniczyliśmy we mszy św. w bazylice, sprawowanej m.in. w naszej intencji.


Nocowaliśmy w domu noclegowo-pielgrzymkowym pół kilometra od wejścia do sanktuarium. Tam spożywaliśmy obiadokolacje i śniadania. Pośród 47 uczestników pielgrzymki prawie komplet stanowiły osoby zamieszkałe w gminie Zebrzydowice, w zdecydowanej większości panie (41), przeważały osoby w wieku 45+ do 60+.


Przejazd z Zebrzydowic do Lasku Grąblińskiego zajął niespełna 8 godzin.  Z powrotem musiało być „bardziej z górki” bo wracaliśmy poniżej 7 godzin. Naszym kierowcą był doświadczony i znający trasę do Lichenia p. Czesław z Brzezówki. Ważne że podczas pielgrzymki, na trasie, podczas zwiedzania i w miejscach pobytu wszystko układało się dobrze.


Pielgrzymkę zorganizowała prezes Akcji Katolickiej w Zebrzydowicach Mariola Rojek, przy pomocy męża Andrzeja i Czesławy Pacanowskiej. Była katechetka Czesława codziennie prowadziła w autobusie różaniec i koronkę, a Mariola  zapewniała pierwszy wokal dla piosenek religijnych a niekiedy i biesiadnych. Zbyszek Brzezina uzupełniał informacje turystyczne i na koniec prowadził  wspólne „wspomnienia” z pielgrzymki.

 

tekst: Zbigniew Brzezina
foto: Ewa Urbańczyk, Zbigniew Brzezina
więcej na: www.akzebrzydowice.wordpress.com

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

· crasher dnia wrzesień 02 2013 · Kategoria: Bez kategorii · Drukuj
Tweet
Komentarze

Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Tweet This
URL:
Facebook - Lubię To:


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Najbliższe planowane wyłączenia prądu i awarie

- brak planowanych wyłączeń
Shoutbox
Musisz się zalogować aby wysłać wiadomość.

traf
[off] 18-11-2019 15:20
"Wylecieli z drogi - dachowali" I na tym pisać zaprzestali ...

somer
[off] 01-09-2019 20:29
kiedy będzie udostępniony film z ostatniej sesji rady gminy?Podobno miala ciekawy przebieg

[A] crasher
[off] 03-08-2019 15:37
Powoli wracamy z urlopu Smile

michal2238
[off] 07-05-2019 06:48
Wiosna jest, słupki na boisku do siatkówki plażowej są tylko siatki brak.

leszek
[off] 23-01-2019 07:48
Mamy chyba najgorsza komunikację samochodową w powiecie.Bez samochodu nie można pojechać do kina ,teatru , na koncert w godzinach wieczornych,na kolację z Żoną przy lampce wina "Bravo &quo

normal
[off] 19-01-2019 09:40
załamane gminne pseudo-katolickie pisiory bo ludzie myślą, są normalni ,cenią dobro i dlatego mamy rekord orkiestry i to ...spory brawo !!!!!!! Smile

ANTONI
[off] 06-11-2018 19:59
"Śmiech to słońce, spędza zimę z twarzy ludzkiej."

ANTONI
[off] 06-11-2018 19:55
Mistrz w pchnięciu kulą mówi do trenera. - Dziś muszę pokazać klasę... Na trybunie siedzi moja teściowa. Trener na to: - Nie ma szans, nie dorzucisz...

ANTONI
[off] 06-11-2018 19:53
Na weselu drużba mówi: - A teraz proszę, aby żonaci mężczyźni stanęli obok osoby, która je uszczęśliwia. Biedny barman, zagnietli go na śmierć.

ANTONI
[off] 06-11-2018 19:50
Córka do matki: - Mamo, całe lata z uprzejmości udawałam, że znaleźliście mnie w kapuście. Teraz twoja kolej wierzyć, że przenocuję u koleżanki. Wink

Archiwum
Ankieta
W mojej opinii w gminie Zebrzydowice jest:

- bezpiecznie

- różnie z tym bywa, ale ogólnie ok

- jest niebezpiecznie

- nie mam zdania

Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Współpracuj jako Konsultantka Oriflame [13/10/2019 21:37]

Dołącz do Oriflame i kupuj 20% taniej już od pierwszego zamówienia!

W Oriflame masz różne możliwości:

1. Możesz zamawiać tylko na własne potrzeby z 20% zniżką - bez obowiązku zamawiania co miesiąc czy za określoną kwotę. Oszczędzasz na własnych zakupach!
2. Możesz sprzedawać kosmetyki, rozdając katalogi znajomym i nie tylko- zarobek co najmniej 20% od kwoty zamówień.
3. Możesz budować własną grupę konsultantów i otrzymywać za to premię 4-24% od sprzedaży całej grupy.

Możesz zbierać zamówienia bezpośrednio od klientów lub promować swój internetowy sklep Oriflame i docierać do osób z całej Polski.

Możesz dorobić sobie do pensji, stypendium, kieszonkowego, możesz zdobyć doświadczenie w bezpośrednich kontaktach z klientami.

Brak minimalnej kwoty zamówienia, brak kar za nie złożenie zamówienia.

Odroczony termin płatności za kosmetyki- 14 dni.

Nagrody w programie Witamy o wartości 447 zł .

***Zapisując się u mnie możesz otrzymać wodę toaletową o wartości OK.100zł.

Masz pytania napisz do mnie, prześlę szczegóły-

Rejestracja do Klubu Oriflame http://bit.ly/oriflame-rejestracja

Informacje-
Messenger : Ori-konsultant.pl;
WhatsApp tel.606-638-894;
biuro@ori-konsultant.pl; http://www.ori-konsultant.pl

E-Sklep Oriflame- zakupy bez konieczności rejestracji > http://beautystore.oriflame.pl/334999

ziemia [04/10/2019 10:18]

Pirzyjmę ziemię z wykopów ( lub na warunlach do uzgodnienia ),bez gruzu.Zebrzydowice ul. kalinowa.telefon 694304298.

dla dzieci [01/10/2019 05:48]

Oddam za darmo ksiązeczki dla dzieci w dwóch segragatorach z serii Wally poznaje świat i Wally poznaje historię świata. telefon kontaktowy 694304298

Sprzedam budynek handlowo-usługowy [11/07/2019 08:16]

Sprzedam budynek o przeznaczeniu handlowo-usługowym w Kaczycach, powiat Cieszyński, woj. Śląskie. Działka o powierzchni 737m2, zabudowana budynkiem z przeznaczeniem handlowo-usługowym przy drodze granicznej Cieszyn-Karina. Telefon kontaktowy: 32 469 34 99

Poszukuję pracowników do pracy [15/03/2019 11:10]

Poszukuję pracowników do pracy przy brukarstwie ogrodzenia oraz innych pracach ziemnych. Mile widziane prawo jazdy kategorii B. Zainteresowanych proszę o kontakt telefoniczny po numerem 511410164.

Dodawanie ogłoszeń drobnych jest całkowicie BEZPŁATNE.
Aby dodać ogłoszenie, trzeba być zarejestrowanym
Aby się zarejestrować, kliknij TU. Rejestracja jest darmowa i niezobowiązująca.

DODAJ OGŁOSZENIE

PRZEGLĄDAJ OGŁOSZENIA

Kalendarz
Grudzień 2019

Nie Pon Wto Śr Czw Pi Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Wiadomości znad Piotrówki
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Wiadomości znad Piotrówki - Gminnego Biuletynu Informacyjnego. Znajdą w nim państwo wiele interesujących informacji dotyczących naszej Gminy i jej mieszkańców.
Redakcja
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 782
· Najnowszy użytkownik: PawelF
Patronat

Organizujesz imprezę, zabawę, jesteś organizatorem ważnego wydarzenia? Możesz swoją imprezę zorganizować pod naszym patronatem medialnym. W sprawie patronatu pisać na adres ...administratora... crasher1977@o2.pl
Redakcja


Nasi przyjaciele na facebooku:

Portal www.zebrzydowice.net na Facebook

 

Foto dnia:


Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych. Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji (ze zbiorów NAC)
dodano: 2018-03-08 09:20:56
>>>Zobacz poprzednie zdjęcia


Pogoda dla Gminy Zebrzydowice:
Godzina po godzinie Na 16 dni

Inne



Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies.


Pomysł, prowadzenie, ciężka praca, wykonanie: Crasher, pomoc i takie tam Czarny, manio (nowe skrypty i inne), sponsor serwisu firma ALARMADI
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów i innych
zawartych na stronie http://www.zebrzydowice.net w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora zabronione.
(C) 2003 - 2019.

32,429,216 unikalne wizyty


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.