Najbliższy kurs: 18 listopada (poniedziałek) 2024 godz. 16:00 UWAGA - Ważne!!
Proszę przynieść ze sobą Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) wydany przez Starostwo Powiatowe
Stare i nowe sanktuarium w Licheniu, Lasek Grąbliński, Katedra i Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie oraz praosada w Biskupinie były miejscami, które w dniach 20-22 sierpnia 2013 (wtorek-czwartek) odwiedzili uczestnicy pielgrzymki z Zebrzydowic na Śląsku Cieszyńskim. Bazylika w Licheniu, największa w Polsce, z 3 tys. miejsc siedzących i 7 tys. stojących, z kopułą 103 m, budowana w latach 1994-2004 jak i całe sanktuarium - największe wrażenie, z uwagi na obiekty sakralne, wystrój, parki i infrastrukturę robi naturalnie na tych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy albo po dłuższej przerwie.
Za Koninem skąd jest ok. 10 km do Starego Lichenia wzdłuż drogi robi się pobożnie: co kawałek stoją ozdobne krzyże, figurki, kapliczki, wizerunki kopuły sanktuarium. Zatrzymaliśmy się 2 km przed Licheniem, w związanym z sanktuarium Lasku Grąblińskim. Tu od 1850 r. miały miejsce objawienia Matki Bożej i stąd jej cudowny obraz przeniesiony został 2 lata później do kościoła w Licheniu. Wybraliśmy ścieżkę objawień maryjnych, a po drodze wstąpiliśmy do nowoczesnego kościoła przy klasztorze sióstr Anuncjatek z Francji (żeńska gałąź zakonu Marianów).
Po zakwaterowaniu w Licheniu Starym zapewne wszyscy w kilkuosobowych grupkach wybrali się w deszczowe późne popołudnie i wieczór do sanktuarium: do gotyckiego kościoła św. Doroty i kościoła MB Częstochowskiej w starej części sanktuarium, a w nowej bazylice na mszę św., codzienny koncert organowy i apel maryjny o 21. Były to koncerty na największych w Polsce organach, wieczorem w przyciemnionym kościele, z oświeconym jedynie ołtarzem i obrazem MB Licheńskiej.
W pochmurną środę o godz. 9 stanęliśmy na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie przy pomniku Bolesława Chrobrego przed gotycką bazyliką archikatedralną – sanktuarium św. Wojciecha. Tu koronowali się pierwsi królowie polscy z dynastii piastów. Po katedrze, której wcześniejsze wersje od X w. stanowiły wpierw kościoły grodowe a potem bazyliki romańska i gotycka - oprowadziła nas przewodniczka. Zaczęła od Drzwi Gnieźnieńskich odlanych z brązu w II poł. XII w. z obrazkową historią św. Wojciecha.
Obeszliśmy 14 kaplic i prezbiterium gdzie umieszczona jest srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha. Przy zejściu do podziemi znajdujemy płytę grobową z sentencją: „Byliśmy – nie ma nas, jesteście – nie będzie was”. Zeszliśmy pod nawę główną by tam zobaczyć resztki starych murów, posadzek i płytę nagrobną - sprzed 1000 lat, kilka trumien znanych postaci z historii, urny z relikwiami, 600-letnie groby. Z pobliskiego Muzeum Archidiecezjalnego niektóre osoby wyszły z ciężkimi głowami – pewnie z nadmiaru informacji od innej młodej pani przewodnik. W tym archidiecezjalnym skarbcu jest np. otwierany ołtarz –tryptyk z 12 apostołami z ok. 1400 r. i kielich z X w. związany ze św. Wojciechem a później przerobiony na złoty (używany wyjątkowo, ostatnio w Gnieźnie przez papieża JP2). Jest relikwiarz z kością św. Wojciecha ofiarowany przez Bolesława Chrobrego ces. Ottonowi III, pierwszemu pielgrzymowi do Gniezna w r. 1000, okuta skrzynia dębowa z 23 zamkami, jest kopia trumienki św. Wojciecha wypożyczana na uroczystości.
Popołudniu kolejna młoda blondynka oprowadzała nas po rezerwacie w Biskupinie. Wpierw zaprowadziła nas do krytej trzciną chaty pałuckiej z XVIII w. Czekały tu na turystów wyroby z wikliny, miody, kolekcja uli i żywe … pszczoły za szybą. Dalej poszliśmy na 2-hektarowy półwysep z częściowo zrekonstruowaną obronną osadą z okresu kultury łużyckiej z VII w. p.n.e. Wszystkie konstrukcje wykonane tu były z drewna dębowego lub sosnowego.
Weszliśmy do osady przez bramę w umocnionym belkami wale, z palisadą jako falochronem u dołu. Weszliśmy do wnętrza typowej chaty i posłuchaliśmy informacji o tym jak wtedy mieszkały tu 3-pokoleniowe rodziny, w zimie wraz z dobytkiem, z non stop trzymywanym ogniem w palenisku na środku. Niektórych zainteresowały przedmioty i ozdoby z brązu albo pokaz wyrobu naczyń z gliny. W jednej z chat oglądać można dokumentacje z fotografiami z historii odkryć archeologicznych w Biskupinie, które zaczęły się w 1933 r.
Na terenie rezerwatu znajduje się miejsce nazwane wioską wczesnopiastowską, bowiem osadnictwo powróciło tu ponownie w wiekach VII-XI n.e. Była tu okazja zobaczyć co potrafi wykonać snycerz albo mincerz, jak piecze się podpłomyki i posłuchać barda grającego na piszczałkach, kozim i bawolim rogu albo gwiżdżącego na gwizdkach z czarnego bzu.
Wieczorem po obiadokolacji był czas na ponowną wizytę w sanktuarium, tym razem już bez deszczu. Niektórzy pielgrzymi poszli na Golgotę i rozważali drogę krzyżową, przystawali też przy grotach i kapliczkach maryjnych. Niektórzy spacerowali alejkami po rozległym parku, poszli po wodę do źródełka. Słoneczne przedpołudnie ostatniego dnia zeszło nam na wspólnym zwiedzaniu sanktuarium z doświadczonym przewodnikiem. Przewodnik od razu wypatrzył najmłodszą uczestniczkę w naszej grupie – 8-letnią Martę z Wymysłowa i raz po raz częstował ją cukierkami. Zaprowadził nas do grobów postaci związanych z objawieniami maryjnymi – kowala Tomasza Kłosowskiego, rannego pod Lipskiem, który przywiózł tu obraz MB spod Częstochowy i pasterza Mikołaja Sikatki, któremu MB objawiała się w Lasku Grąblińskim.
Byliśmy w neogotyckim kościele św. Doroty gdzie na obrazach i witrażach pokazane są sceny związane z obrazem MB Licheńskiej i historią Lichenia. W kościele MB Częstochowskiej z kaplicą św. Krzyża obejrzeć można gabloty nt. historii zakonu Marianów, którzy opiekują się tym sanktuarium. Tu też znajduje się krzyż ostentacyjnie ostrzelany przez ateistkę, która jeszcze tego samego dnia zginęła.
Naturalnie przewodnik oprowadził nas po górnej i dolnej nowej bazylice. Kaplica św. Trójcy w dolnej bazylice była już czynna w rok po rozpoczęciu budowy. W kaplicy kapłańskiej zobaczyliśmy relikwiarz z krwią Jana Pawła II, a także kielich i tron papieski z 1999 r. W dolnej bazylice jest też kaplica 108 męczenników za wiarę, kaplica św. Wojciecha, kopia całunu turyńskiego, są liczne gabloty tematyczne, np. dzieci z Fatimy. W górnej bazylice przewodnik zwrócił uwagę na freski wykonane z lewej strony ołtarza: przedstawiający chrzest Polski za Mieszka I oraz koronację obrazu MB Licheńskiej koronami papieskimi podczas obchodów Millenium Chrztu Polski przez kard. St. Wyszyńskiego w 1967 r.
Na wyższych piętrach bazyliki mieści się muzeum, gdzie oglądaliśmy m.in. pamiątki z okresu rzeczpospolitej szlacheckiej. Jest tam kolekcja eksponatów związanych z walką o niepodległość w okresie rozbiorów. Są gabloty ze starodrukami, jest kolekcja sztuki sakralnej i galeria grafiki rysunku.
Większość z nas wyjechała windą na 140-metrową wieżę, z której zobaczyć można całe sanktuarium, jezioro Licheńskie i okolicę aż po Konin. Nie wszyscy mieli siły aby pójść jeszcze do apartamentów papieskich przy klasztorze księży Marianów, w których papież JP2 przebywał w 1999 r. W południe uczestniczyliśmy we mszy św. w bazylice, sprawowanej m.in. w naszej intencji.
Nocowaliśmy w domu noclegowo-pielgrzymkowym pół kilometra od wejścia do sanktuarium. Tam spożywaliśmy obiadokolacje i śniadania. Pośród 47 uczestników pielgrzymki prawie komplet stanowiły osoby zamieszkałe w gminie Zebrzydowice, w zdecydowanej większości panie (41), przeważały osoby w wieku 45+ do 60+.
Przejazd z Zebrzydowic do Lasku Grąblińskiego zajął niespełna 8 godzin. Z powrotem musiało być „bardziej z górki” bo wracaliśmy poniżej 7 godzin. Naszym kierowcą był doświadczony i znający trasę do Lichenia p. Czesław z Brzezówki. Ważne że podczas pielgrzymki, na trasie, podczas zwiedzania i w miejscach pobytu wszystko układało się dobrze.
Pielgrzymkę zorganizowała prezes Akcji Katolickiej w Zebrzydowicach Mariola Rojek, przy pomocy męża Andrzeja i Czesławy Pacanowskiej. Była katechetka Czesława codziennie prowadziła w autobusie różaniec i koronkę, a Mariola zapewniała pierwszy wokal dla piosenek religijnych a niekiedy i biesiadnych. Zbyszek Brzezina uzupełniał informacje turystyczne i na koniec prowadził wspólne „wspomnienia” z pielgrzymki.
tekst: Zbigniew Brzezina foto: Ewa Urbańczyk, Zbigniew Brzezina więcej na: www.akzebrzydowice.wordpress.com
Wstyd? Niby dlaczego? Podobno szanujemy demokratyczne wybory.... jak widać nie zawsze. Przegrany, który ma klasę, pogratulowałby zwycięzcy, a nie odgrażał "patrzeniem na ręce", ale
POCZTA W Z. TO SKANDAL.GODZINY URZĘDOWANIA CHORE. NIKT NIE ODBIERA TELEFONU. BRAK KONTAKTU DLA OSÓB NA KWARANTANNIE TYM BARDZIEJ FRAPUJĄCY . A GMINA JAK ZAWSZE BRAK REAKCJ I NADZORU.
A ja bym wprowadził mediom te składkę za reklamy,albo ograniczą ilość reklam i nie płacą tego albo niech zamieszczają reklamy ale 50%przychodu na składkę
1.Zamawiaj na własne potrzeby z 20% zniżką!
2.Sprzedawaj kosmetyki - zysk co najmniej 20% od kwoty zamówień!
3.Buduj własny zespół i otrzymuj premię 4-24% od sprzedaży całej grupy!
Nagrody w programie Witamy.
Brak minimalnej kwoty zamówienia.Zamawiasz kiedy chcesz!
Zapisując się u mnie możesz otrzymać wodę toaletową o wartości ok.100zł.
Chcesz zgubić zbędne kilogramy?
Zapraszam do skorzystania z SUPER SHAKE- koktajl zastępujący posiłek.
W zależności od tego, czy chcesz utrzymać wagę, czy schudnąć, możesz zastępować koktajlami SuperShake 1 - 2 posiłki dziennie. Dopilnuj, by te pozostałe posiłki były niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze, zapewniające stały, wysoki poziom energii. Jeśli nadal czujesz głód, nie musisz odmawiać sobie jedzenia, o ile nie przekraczasz dziennego limitu kalorii! !
Co czwarty zestaw za 1% ceny w subskrypcji Wellness - zapytaj o szczegóły.
-Kupuj w sklepie online bez rejestracji
http://bit.ly/supershake_oriflame
-Chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej? Skorzystaj z karty rabatowej i kupuj 20% taniej - http://bit.ly/oriflame-rejestracja
Informacje-Messenger : Ori-konsultant.pl;WhatsApp tel.606638894, biuro@ori-konsultant.pl
Dodawanie ogłoszeń drobnych jest całkowicie BEZPŁATNE.
Aby dodać ogłoszenie, trzeba być zarejestrowanym Aby się zarejestrować, kliknij TU. Rejestracja jest darmowa i niezobowiązująca.
· Łącznie użytkowników: 783 · Najnowszy użytkownik: emkol
Patronat
Organizujesz imprezę, zabawę, jesteś organizatorem ważnego wydarzenia? Możesz swoją imprezę zorganizować pod naszym patronatem medialnym. W sprawie patronatu pisać na adres
...administratora...
crasher1977@o2.pl
Redakcja
Foto dnia:
Pałac w Zebrzydowicach z lotu ptaka. Fot: Mariusz Jaszczurowski
dodano: 2022-10-25 12:16:49 >>>Zobacz poprzednie zdjęcia
Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies.
Pomysł, prowadzenie, ciężka praca, wykonanie: Crasher,
pomoc i takie tam Czarny, manio (nowe skrypty i inne), sponsor serwisu firma ALARMADI
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie
części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów i innych zawartych
na stronie http://www.zebrzydowice.net w formie elektronicznej lub
jakiejkolwiek innej bez zgody autora zabronione.
(C) 2003 - 2019.